Reflexná masáž chodidiel a rúk

Mnohí ľudia ani nevedia, čo to vlastne reflexná masáž je. Existuje už tisícročia a ľudia si ňou pomáhali pri rôznych zdravotných, ale aj psychických problémoch. Nejde len o bežnú masáž, preto by bolo lepšie ju nazvať reflexná terapia.

Čo je to reflexná masáž ?

  • Táto masáž sa vykonáva na rôznych častiach tela, napr. tvár, uši, brucho, ruky, chodidlá.  Najúčinnejšia je práve na chodidlách, ale nie každý môže svoju nohu poskytnúť, preto sa môže prevádzať aj na rukách. Ako som na začiatku spomenula, táto masáž je vlastne terapiou.
  • V prvom rade slúži na diagnostikovanie. Na chodidlách a rukách je zobrazené celé naše telo, sú tam konkrétne body, ktoré prislúchajú konkrétnemu miestu na tele. To znamená, že akákoľvek zmena na pokožke, akékoľvek odchýlky v kostre chodidla alebo ruky nám signalizujú, že nie je niečo v tele v poriadku.
  • Ak niečo nepracuje správne v organizme, môže sa to prejaviť bolesťou, svrbením, pálením a to na určitom mieste na chodidle alebo ruke, čo nám tiež ukazuje na nedostatky v tele. Ak poznáme celé chodidlo a ruku a ovládame všetky body, potom krásne môžeme diagnostikovať a určiť čo máme v neporiadku.
  • Keď vieme určiť na chodidle a ruke, že je v tele problém s nejakým orgánom,  potom sa nám ľahšie hľadá duchovná príčina. Je to príčina, ktorá vyplýva z našich osobných postojov, z nášho správania, myslenia, prežívania, čiže môžeme nájsť, prečo tento problém vznikol.
  • K tomuto riešeniu nám môže pomôcť samotná reflexná terapia (samotná masáž) chodidiel alebo rúk. Má svoju postupnosť, svoje hmaty, ktoré priaznivo ovplyvňujú celý pohybový systém ( či už celú chrbticu, kĺby, kosti...), upravujú činnosť vnútorných systémov a ich orgánov (nervový systém, hormonálny, tráviaci, lymfatický,...).
  • Masírovaním jednotlivých bodov na chodidle alebo ruke prekrvujeme a uvoľňujeme v celom tele časť, čo prislúcha danému bodu.  Počas masáže môžeme hľadať citlivé miesta, môžeme nájsť isté súvislosti medzi orgánmi a samozrejme postupne sa môžeme dopátrať aj duchovnej príčiny, prečo vznikli tieto problémy.
  • Reflexnou masážou sa liečia a harmonizujú orgány v tele, pričom výhodou je, že do tela nemusíme dávať žiadnu chémiu, a keď spoznáme aj príčinu, potom naše telíčko je zdravšie. Touto masážou nastáva lepšie prekrvenie organizmu, lepšie prebieha látková výmena, rýchlejšie sa z tela dostávajú toxíny, lepšie pracujú orgány, pomocou istých bodov sa dá poskytnúť aj prvá pomoc...
  • Ak potrebuje človek, možno ho masážou ukľudniť, alebo opačne povzbudiť, veľmi dobre vplýva na psychický stav človeka a môže sa prevádzať aj preventívne, aby sme telíčko a dušičku udržali v zdraví a v poriadku.
  • Preto terapia, lebo je to celý proces od diagnostiky, cez liečenie až k hľadaniu duchovnej príčiny. Avšak reflexná masáž je len pomocnou paličkou, až keď vyriešime príčinu ochorenia, alebo bolesti, až vtedy môžeme byť skutočné zdraví aj na tele, aj na duchu.

∙ Radka Remenárová ∙